RAPORT
Raport z badania sytuacji w zakresie zasięgu i dostępności usługi zatrudnienia wspomaganego na terenie kraju.
Data publikacji: 06.10.2022 r.
PDF: wersja polska – 970 KB
PDF: wersja w tekście łatwym do czytania ETR – 1600 KB
PRELEGENCI
Paweł Wdówik – absolwent Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1997 r. kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych na UW.
W latach 1993-2003 – wykładowca na Akademii Pedagogiki Specjalnej, w latach 2001-2010 – pracował także jako redaktor Katolickiego Radia Józef.
Pasjonat amerykańskiej ustawy Americans with Disabilities act; od wielu lat aktywnie działający na rzecz równych praw osób z niepełnosprawnością w Polsce.
Od 2010 roku członek komisji ekspertów ds. Osób Niepełnosprawnych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.
Od 2020 roku sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Żonaty, ojciec czwórki dzieci.
Małgorzata Gorący – antropolog, absolwentka podyplomowych studiów w zakresie zarządzania, posiada wieloletnie doświadczenie w pracy badawczej (Zakład Antropologii PAN). Od 1993 roku współzałożyciel i lider organizacji pozarządowych osób niepełnosprawnych (Stowarzyszenie „OSTOJA” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami, Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych). Inicjator i koordynator wrocławskiego programu wspomaganego zatrudnienia osób z niepełnosprawnością TRENER (od 2001 roku). Autorka publikacji oraz licznych wystąpień na seminariach, konferencjach i debatach w kraju i za granicą omawiających problematykę niepełnosprawności i uwarunkowań aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych (Drezno, Hamburg, Frankfurt, Lwów, Bruksela). Wiceprezes Polskiej Federacji Zatrudniania Wspomaganego.
Dr hab. Beata Cytowska, prof. UWr, kierowniczka Zakładu Edukacji Osób z Niepełnosprawnością w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego, kierowniczka Studiów Doktoranckich Pedagogiki i Kolegium Doktorskiego Pedagogiki w UWr . Członkini sekcji Zespołu Pedagogiki Specjalnej w Komitecie Nauk Pedagogicznych przy PAN. Wicedyrektorka Zespołu Placówek Edukacyjnych Stowarzyszenia OSTOJA we Wrocławiu. Przewodnicząca Rady Programowej Polskiej Federacji Zatrudnienia Wspomaganego.
Rafał Dziurla – psycholog, psychoterapeuta, ekspert zatrudnienia wspomaganego, wykładowca, doktorant Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Pracuje również w Fundacji ECHO w Warszawie. Prezes Zarządu Polskiej Unii Zatrudnienia Wspomaganego. Autor i współautor badań i publikacji naukowych, a także opracowań i programów szkoleń z zakresu psychologii rehabilitacji, jakości życia i rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami oraz kulturowej interpretacji niepełnosprawności.
Joanna Kozik – od 6 lat w Starbucks Polska. Obecnie na stanowisku District Managera regionu WAW1, w którym to ma przyjemność prowadzić zespół 158 Pracowników w 9 kawiarniach. 13 letnie doświadczenie w gastronomii Joanna zdobywała zarówno w Polsce jak i za granicą, ale zawsze była to praca z kawą! Wykształcenie w kierunku zarządzania zasobami ludzkimi Joanna zdobyła w WSFiZ w Warszawie.
Łącząc wartości, którymi kieruje się w życiu wraz z pracą w organizacji nakierowanej na wspieranie inicjatyw CSR, Joanna od lat spełnia się jako wolontariusz, pasjonat kawy oraz pracy z ludźmi.
Adam Drewniak – absolwent LXV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. gen Józefa Bema w Warszawie. Od 2020 roku jest pracownikiem porządkowym w restauracji McDonald’s w Warszawie. Wcześniej był zatrudniony w firmie Gastro Team jako pracownik biurowo – gospodarczy w stołówce szkolnej. Obie prace rozpoczął przy wsparciu trenerów pracy z Centrum DZWONI w Warszawie – jest klientem usługi zatrudnienia wspomaganego od 2017 roku. Hobby: gotowanie, słuchanie audiobooków i muzyki rozrywkowej oraz gra w tenisa stołowego.
Ewa Szafranek – psycholożka, zawodowo związana ze środowiskiem organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Zaangażowana w działania z obszaru aktywizacji zawodowej i społecznej. Specjalistka w zakresie realizacji zatrudnienia wspomaganego – wieloletnia trenerka pracy i edukatorka przyszłych trenerów pracy. Obecnie członek zespołu Centrum DZWONI prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Moderator: dr Monika Zakrzewska – socjolożka, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki, doradczyni planowania kariery. Związana z trzecim sektorem od 2003 roku, w tym z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Inicjatorka i współtwórczyni wielu krajowych i ponadnarodowych projektów edukacyjnych, prozatrudnieniowych (w tym Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Centrum DZWONI”, „Trener pracy jako sposób na zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych). Członkini wielu zespołów eksperckich, m.in. Zespołu ds. przygotowania założeń do ustawy o zatrudnieniu wspomaganym w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji i raportów dotyczących rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami, jakości życia oraz biopsychospołecznego modelu funkcjonowania i niepełnosprawności. Prezeska Polskiej Federacji Zatrudniania Wspomaganego.
ZAPROSZENIE NA SEMINARIUM
Polska Federacja Zatrudnienia Wspomaganego
zaprasza na pierwsze seminarium
PRZESZŁOŚĆ – TERAŹNIEJSZOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ
20 września 2022 roku
godz. 10.30-12.00
Prezentacja wyników badania przesiewowego
dotyczącego realizacji usługi zatrudnienia wspomaganego w Polsce
wraz z debatą z udziałem
Pawła Wdówika – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej,
Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
oraz
interesariuszy (użytkowników) zatrudniania wspomaganego
Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom
więcej informacji wkrótce