CZŁONKOWIE RADY PROGRAMOWEJ
POLSKIEJ FEDERACJI ZATRUDNIENIA WSPOMAGANEGO
(kolejność alfabetyczna, kliknięcie nazwiska rozwija opis)
Katarzyna Boguszewska
Dyrektor Warszawskiego Domu Pod Fontanną. Odpowiedzialna za realizowanie programów rehabilitacji i aktywizacji zawodowej, nastawionych na trwałe usamodzielnienie się uczestników zajęć w klubie, zgodnych ze standardami opracowanymi przez The International Center for Clubhouse Development – organizację patronującą wszystkim Domom/Klubom „Pod Fontanną” organizowanym na całym świecie – Domy Pod Fontanną realizują programy zatrudnienia przejściowego.
Aleksander Bulatovič
Przedstawiciel pracodawców (Mc Donald’s Polska) – osoba wspierająca zatrudnienie wspomagane, wieloletnia współpraca w zakresie zatrudnienia wspomaganego z Wrocławskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych; posiada doświadczenie w kierowaniu międzynarodowymi projektami biznesowymi.
Beata Cytowska
Dr hab. nauk społecznych w zakresie pedagogiki, profesor w Uniwersytecie Wrocławskim, kierownik Zakładu Edukacji Osób z Niepełnosprawnością.
Długoletnia współpraca ze Stowarzyszeniem OSTOJA na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami, wicedyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjnego we Wrocławiu, prowadzonego przez Stowarzyszenie.
Zainteresowania naukowo-badawcze ukierunkowane (m. in.) na problematykę pracy i zatrudniania dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tym zakresie opublikowane zostały następujące prace:
– Trudne drogi adaptacji. Wątki emancypacyjne w analizie sytuacji dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną we współczesnym społeczeństwie polskim. Impuls, Kraków 2012
– Trener pracy: dokument uwzględniający wiedzę zastaną na temat funkcjonowania trenera pracy, na podstawie polskich i zagranicznych opracowań (współautor. Agnieszka Wołowicz-Ruszkowska), PEZW, Warszawa 2013.
– Rodzice wobec zatrudnienia swoich dorosłych dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. W: Zatrudnienie wspomagane szansą na samodzielność osób z niepełnosprawnością Red. B. Trochimiak, M. Wolan-Nowakowska.: WAPS, Warszawa 2017.
– Osoba z niepełnosprawnością intelektualną w zakładzie pracy – z doświadczeń trenera pracy. W: Miejsce innego we współczesnych naukach o wychowaniu: inny w przestrzeni społecznej. Red. B. Jachimczak, K. Pawelczak, A. Wojciechowskiej. WNUAM, Poznań 2014.
– (Nie)przygotowanie zawodowe osób z niepełnosprawnością intelektualną. W: Człowiek z niepełnosprawnością w rezerwacie przestrzeni publicznej. Red. Z. Gajdzica, Impuls, Kraków 2013
Anna Firkowska-Mankiewicz
Prof. dr hab. kierownik Katedry Socjologii Ogólnej i Badań Interdyscyplinarnych w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, ekspert w międzynarodowych i krajowych projektach badawczych i wdrożeniowych z obszaru wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i marginalizacją; zainteresowania badawcze sytuuje na styku socjologii, psychologii społecznej i biologii, dotyczą głównie inteligencji człowieka, sukcesu życiowego, zdrowia i niepełnosprawności (zwłaszcza niepełnosprawności intelektualnej), edukacji włączającej oraz śmierci i umierania.
Jan Jabłkowski
Dr inż. Pracownik naukowy, działacz społeczny, ratownik górski. Manager z wieloletnim doświadczeniem, przez 26 lat członek dyrekcji Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów, koordynator wielu programów krajowych i zagranicznych, z doświadczeniem w kierowaniu firmą rodzinną Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy, współzałożyciel Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.
Joanna Kuźmicz
Specjalistka public relations, menedżerka i trenerka. Pracuje w międzynarodowej agencji PR, gdzie realizuje projekty dla firm z wielu branż i wspiera klientów w działaniach promocyjnych oraz wizerunkowych. Ma dziewięcioletnie doświadczenie w public relations i prowadziła kilkadziesiąt projektów dla polskich i międzynarodowych firm i organizacji.
Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz XXIV edycji Szkoły Trenerów Biznesu Centrum TROP.
Chrysty Lynch
Prekursor modelu zatrudniania wspomaganego; współtwórca Europejskiej Unii Zatrudnienia Wspomaganego; twórca pierwszych projektów zatrudniania wspomaganego w Irlandii; od wielu lat wspiera jako ekspert działania PSOUU na rzecz rozwoju modelu zatrudnienia wspomaganego w Polsce.
Krystyna Mrugalska
Prezes Honorowy PSOUU pedagog, działaczka społeczna, założycielka i wieloletnia prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym; pełniła i pełni – zawsze w sposób aktywny i twórczy funkcje w różnych gremiach społecznych i rządowych zajmujących się problematyką niepełnosprawności.
Sławomir Piechota
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, radca prawny.
Od kilkudziesięciu lat prowadzi aktywną działalność w organizacjach pozarządowych, w tym były: Krajowa Rada Osób Niepełnosprawnych (1991-1993 – prezydent), Ośrodek Inicjatyw Obywatelskich (2002-2006 – prezes Zarządu) czy Fundacja „Przyjazny dom” im. Stanisława Jabłonki – członek Rady od 2004.
W latach 1990-1994 był Pełnomocnikiem Wojewody Wrocławskiego ds. osób z niepełnosprawnościami. Radny Rady Miejskiej Wrocławia 1994-2005 (trzy kadencje), Członek Zarządu Miasta Wrocławia ds. polityki społecznej w latach 1999-2002.
Ponadto prowadził działalność polityczną: przez pięć kadencji był Posłem na Sejm RP (2005-2023), był wiceprzewodniczącym Komisji Ustawodawczej (2005-2007); przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (2007-2015) oraz przewodniczącym Komisji ds. Petycji (2015-2023); przewodniczącym i wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z organizacjami pozarządowymi; przewodniczącym i wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Za swoją aktywą działalność był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, w tym m. in. w 2003 r. jako pierwszy otrzymał tytuł „Człowieka bez barier” w plebiscycie TVP i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, w 2003 r. za zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2018 otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.
Anna Stopel
Specjalistka w obszarze HR, zajmująca się rekrutacją oraz projektami z obszaru zarządzania różnorodnością (Diversity & Inclusion).
Od wielu lat pracuje w międzynarodowych organizacjach.
Obecnie jako menedżer w Sodexo Polska aktywnie działa, edukuje i współpracuje z organizacjami pozarządowymi na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami.
Absolwentka romanistyki oraz zarządzania.
Barbara Szostak
Nauczyciel – oligofrenopedagog; wieloletni dyrektor Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
Członek Warszawskiego Forum Inicjatyw na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Członek Rady Warszawskiej Fundacji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Postaw Na Nas”.
Autorka projektów aktywizacji zawodowej absolwentów Szkoły Przysposabiającej do Pracy – wdrażała międzynarodowe, partnerskie projekty aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną w sektorze społecznym.
Współautorka Podstawy Programowej Kształcenia Ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym dla uczniów Szkoły Podstawowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy. (2017 r.)
Marcin Tyrcz
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2003). Jego praktyka obejmuje reprezentację procesową przed sądami powszechnymi w sprawach gospodarczych, cywilnych, w tym dotyczących prawa pracy oraz w sprawach z zakresu prawa karnego gospodarczego. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z procesem sądowym, windykacją należności, przygotowywaniem i opiniowaniem umów z zakresu prawa cywilnego, handlowego i gospodarczego oraz rejestrowaniem podmiotów gospodarczych. Świadczy pomoc prawną dla przedsiębiorstw z branży transportowej (TSL), importerów warzyw i owoców, geologicznej, budowlanej oraz dostawców usług i sprzętu technicznego dla branży budowlanej. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych.
Mariola Wolan-Nowakowska
Dr hab. profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie; pedagog i psycholog; kieruje Pracownią Rehabilitacji Zawodowej Instytutu Pedagogiki Specjalnej APS.
Specjalizuje się w zakresie pedagogiki pracy oraz rehabilitacji zawodowej, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki psychopedagogicznych aspektów rozwoju zawodowego oraz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością.
Jest autorką i współredaktorką książek oraz artykułów naukowych. Od 2009 roku pracuje jako członek zespołów i ekspert w projektach dotyczących aktywizacji zawodowej osób marginalizowanych na rynku pracy, w tym osób z niepełnosprawnością.
Ekspert w zespole projektu Trener pracy jako sposób na zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, projekt współfinansowany ze środków EFS (2013-2015)
Danuta Wolska
Dr hab. n. humanistycznych. Pedagog specjalny, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Autorka książek oraz artykułów naukowych dotyczących przygotowania do podjęcia pracy osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Członek zarządu ChSON „Ognisko” w Krakowie, które realizuje projekty mające na celu aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnością intelektualną i psychiczną w oparciu o model zatrudnienia wspomaganego.
Maria Wroniszewska
Pracuje w Fundacji SYNAPSIS od 1992 r. , zaangażowana w działania rzecznicze dla dzieci i dorosłych osób z autyzmem. Specjalista ds. włączenia społecznego osób z ASD. Kierownik Programu Autyzm – System XXI, działającego w celu dostosowania regulacji prawnych i systemu wsparcia w Polsce do potrzeb osób z autyzmem.
Odpowiada za rozwijanie różnych form wsparcia ze strony Fundacji SYNAPSIS na rzecz dorosłych. Współpracuje z organizacjami członkowskimi w Porozumieniu Autyzm-Polska. Od 2011 roku do chwili obecnej pełni funkcję Sekretarza Prezydium Zarządu międzynarodowej organizacji Autism-Europe. Matka 36-letniego Dominika z autyzmem.