Krótka historia Łukasza, który od urodzenia cierpi na przewlekłą chorobę artrogrypozę i porusza się na wózku inwalidzkim.
Podczas całego udziału w projekcie Łukasz miał wsparcie trenera pracy, współpraca z beneficjentem przebiegała w sposób wzorowy. Pomoc trenera rozpoczęła się od analizy stopnia samodzielności beneficjenta czego efektem było nakłonienie Łukasz do spróbowania zmiany zaopatrzenia ortopedycznego. Beneficjent na początku projektu poruszał się przy pomocy ortez, to zaopatrzenie ograniczało jednak beneficjenta w swobodnym poruszaniu się na dalsze odległości od domu. Po rozmowie z trenerem pracy Łukasz zdecydował się na wyjazd na Warsztat Aktywizacji Zawodowej podczas którego poruszał się na aktywnym wózku inwalidzkim. Doświadczenia z warsztatu skłoniły Łukasza do zakupu wózka inwalidzkiego dzięki czemu zyskał on niezależność i mógł się swobodniej poruszać na duże odległości. W dalszej części projektu wsparcie trenera pracy polegało głównie na pomocy w planowaniu zdobycia odpowiedniego wykształcenia przez beneficjenta. Podczas wielu spotkań z Łukaszem trener pracy zauważył , że potrzebuje on pomocy w przygotowaniu się do matury czego efektem było skierowane go na kurs języka angielskiego.
Po zdaniu matury Łukasz zdecydował się na rozpoczęcie studiów na kierunku psychologia. W tym czasie beneficjent nie był zainteresowany podjęciem zatrudnienia tłumacząc to obawą przed pogodzeniem nauki z pracą. Trener pracy jednak widział duże możliwości Łukasza i podczas rozmów z nim sugerował, że może on spróbować pracy na stażu dzięki czemu będzie mógł ocenić czy praca znacząco wpłynie na naukę na studiach zaocznych. Efektem pracy trenera było znalezienie pracodawcy, który zaprosił Łukasza na rozmowę kwalifikacyjną. Łukasz na rozmowie zaprezentował się bardzo dobrze i wkrótce rozpoczął staż na stanowisku asystenta dyrektora w Biurze Nieruchomości Metrohouse S A. Podczas stażu trener pracy monitorował przebieg stażu, był pomocny np. w planowaniu dostosowana miejsca pracy dla Łukasza, często rozmawiał z beneficjentem na temat różnych sytuacji zarówno stresujących jak i tych przyjemnych dla beneficjenta.
Ważnym momentem dla beneficjenta była końcówka stażu, wówczas pracodawca zaproponował kontynuowanie współpracy po stażu już na umowę o pracę. Trener pracy tłumaczył Łukaszowi między innymi na co trzeba zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy, jak rozmawiać z pracodawcą na temat swojej choroby. Praca trenera wiązała się również z wytłumaczeniem systemu obsługi dofinansowań do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. W marcu 2014 roku Łukasz został zatrudniony w Biurze Nieruchomości Metrohouse S. A. i pracuje w nim do dzisiaj. Mimo zakończenia projektu trener pracy i Łukasz stale są ze sobą w kontakcie, często rozmawiają na temat sytuacji w pracy min. o tym jak jest odbierany jako osoba niepełnosprawna przez nowych pracowników firmy, o tym jakie ma problemy w pracy itp.
Udział trenera pracy w znalezieniu zatrudnienia przez Łukasza jak widać miał głównie charakter wsparcia mentalnego, w pewien sposób pomagał Łukaszowi w ukierunkowaniu swojej ścieżki zawodowej, często dając kolejny impuls do działania ale nigdy nie starał się wyręczać Łukasza w podejmowaniu ważnych decyzji zawodowych. Najważniejszym narzędziem trenera pracy była rozmowa z beneficjentem, Łukasz wiedział że w każdej trudnej chwili mógł zgłosić się do swojego trenera z pytaniem czy z prośbą o poradę.
Łukasz Schab, Trener Pracy FAR